PANDEMİ SÜRECİNDE SOSYAL MEDYA ÇALIŞMALARI NE KADAR ETKİLİ OLDU?

PANDEMİ SÜRECİNDE SOSYAL MEDYA ÇALIŞMALARI NE KADAR ETKİLİ OLDU?

Sosyal medya, kitle iletişiminin önemli araçlarından biri. Özellikle yaşanılan bu “pandemi” sürecinde tanıtım faaliyetlerinin çoğu sosyal medya üzerinden gerçekleşir hale geldi. İnsanların bu süreçte sosyal medyayı daha aktif ve doğru bir şekilde kullanması, ürün veya hizmetini pazarlamak isteyenlere büyük bir avantaj sağladı. Çünkü sosyal medya kolay ulaşılabilir ve doğru hedef kitleye mesajı anında verebilir bir özelliğe sahip.

Günümüzde artan rekabet ortamı ve yaşanılan bu salgın süreci, marka imajının ne denli önemli olduğunu akıllara getirdi. Markalar, bu süreçte ayakta kalabilmek ve unutulmamak adına pazarlama ve halkla ilişkiler faaliyetlerine önem vermeye başladı. Önceden sadece pazarlama odaklı çalışan kurumlar, artık tanıtım faaliyetlerinin pazarlamanın yapı taşı olduğunu anlamaya başladı.

Bununla beraber sosyal medya alanında gerçekleştirilen faaliyetler, hızını artırdı. Çünkü bu süreçte sosyal medyanın büyük kitlelere hitap eden yapısı önem kazandı. Fakat bazı markalar, bu yarışın dışında kaldı. Oysa ki sosyal medyayı oldukça aktif bir şekilde kullanmışlardı… Fazlasıyla reklam vermelerine rağmen, ürünlerini hedeflenen düzeyde pazarlamayı başaramadılar. Sosyal medyada büyük kitlelere ulaştılar, ama sonuç onlara başarı getirmedi.

İşte bu noktada tanıtım faaliyetlerini yanlış konumlandırdıklarını fark ettiler. Belki de hala fark edemediler…

Sosyal Medya Reklamları Her Zaman Satış Getirir mi?

Sosyal medya alanında büyük kitlelere ulaşmak her zaman satışı getirmemektedir. Aslında bunun birçok sebebi bulunmaktadır. Ama bu yazıda sizlere tanıtım faaliyetlerinin en önemli yapı taşından bahsetmek istiyorum. Yani markanın imajından.

Marka imajı, dinamik ve değişken bir yapıya sahiptir. Belli bir kalıbı yoktur. Gündemi yakalamak ve ayak uydurmak zorundadır. Çünkü gündeme ayak uydurmayan markalar, rekabetin gerisinde kalmaya mahkumdur.

Marka İmajı Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Peki nedir bu imaj ve marka imajı nasıl oluşturulur? Marka imajı; hedef kitlenin o marka hakkındaki düşünceleri ve tutumudur. Hedef kitlenin marka hakkındaki düşünceleri her zaman olumlu olmayabilir. Bu durum da her zaman satışı getirmeyebilir. Hedef kitlenin sosyal medya üzerinden sürekli olarak uyarılması, onun o markayı bilinçaltına olumlu bir şekilde atacağı anlamına gelmeyebilir. Çünkü kişinin içinde bulunduğu kültürel yapı, yaşadığı hayat tecrübeleri gibi nedenler onu markaya yakınlaştırmak yerine uzaklaştırabilir. Sosyal medyada sürekli karşısına çıkan reklam, müşteride antipati oluşturabilir. Ya da anlamsız gelen bir içerik onda yanlış düşüncelere neden olabilir. Kısacası markanın ondaki ilk izlenimi olumsuz bir yönde gelişebilir.

Kurumsal imajı oluşturabilmek uzun vadeli bir planlamadan geçer. Markanın daha geniş hedef kitlelere ulaşarak pazarlama yönünü geliştirebilmesi için “kurum imajı” konusunda çalışmalar yapması gerekir. Kurum imajı, sadece markaya bağlı bir değişken değildir. Bu değişken, ürün tanıtım faaliyetleri, kurumun örgüt içi iletişimi, ürün satışı sonrası müşteri memnuniyeti, doğru hedef kitleye doğru tanıtım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi gibi birçok standartları içinde barındırır.

Sosyal medya alanında kurumunuzun imajını istediğiniz şekilde biçimlendirememiş olmanızın temel nedeni budur.

Kurumlar, Marka İmajı İçin Ne Yapmalılar?

Markanın imajı, pazarlama sürecinde olduğu gibi anında kazanılan bir durum değildir. Bunun için çalışmalar doğru konumlandırılmalı ve imaj çalışması için yapılan stratejik hamleler uzun vadeli bir şekilde planlanmalıdır. Çünkü kurumun müşteri ile sağlayacağı uzun vadeli iletişimin sağlam temellere dayanması gerekir.

Kurumun bu konuda kendini profesyonellere bırakması, kurum imajının doğru bir şekilde konumlandırılması açısından oldukça önemlidir. Kurum imajı oluşturulmasında profesyonellerin, kuruma sağlayacağı fayda son derece büyük olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: